PříbramDnes.cz
PříbramDnes.cz » Zpravodajství » Zprávy

AČR: Do Jinců se vrací ostrá střelba z děl. Armáda ušetří a zefektivní výcvik

01.03.2024
Od 1. ledna 2025 obnoví dělostřelci na posádkovém cvičišti Jince bojové střelby z děl. Stane se tak po necelých deseti letech od zrušení Vojenského újezdu Brdy. Armáda ČR navyšuje počty míst pro tyto formy výcviku kvůli nově zaváděným zbraňovým kompletům, potřebě intenzivnější přípravy vojáků profesionální armády i aktivní zálohy a snížení nákladů na přesuny jednotek a přepravu těžké bojové techniky do jiných výcvikových prostorů.
Foto: acr.army.cz
Bojové střelby z děl na jineckém posádkovém cvičišti povolil náčelník Generálního štábu AČR generálporučík Karel Řehka výjimkou z předchozího nařízení. Ze samohybných houfnic 152 mm vz. 77 DANA se tak zde začne střílet od 1. ledna 2025, z nových děl ráže 155 mm Caesar 8x8 CZ o rok později.

Velitel 13. dělostřeleckého pluku plukovník Jan Cífka změnu kvituje i z logistických důvodů: obsluhy děl budou moci cvičit na domácí půdě a nebudou muset jezdit s technikou stovky kilometrů daleko.

"V roce 2015 došlo ke zrušení Vojenského újezdu Brdy, a tím i možnosti provádět zde bojové (ostré) střelby. Dělostřelectvo a minometné jednotky musely za výcvikem jezdit na Hradiště či Libavou, což bylo jednak ekonomicky velmi nákladné, a také komplikované z hlediska koordinace s ostatními armádními útvary," vysvětluje Cífka. Chtějí-li nyní dělostřelci cvičit střelby s houfnicemi DANA, musí je na místo dopravit po železnici. "To celý proces neúměrně komplikuje, prodlužuje a samozřejmě prodražuje," dodává.

Obnovení bojových střeleb na tamním cvičišti přesto není úplnou novinkou, minometné jednotky mechanizovaných brigád zde ostře střílí z minometů již čtyři roky - rovněž na základě výjimky udělené v dubnu 2019.

Povolení využívat prostory posádkového cvičiště 13. dělostřeleckého pluku pro obsluhy houfnic DANA a aktivní zálohy pluku bude platit od 1. ledna 2025. V roce 2026 Dany nahradí houfnice 155 mm CAESAR 8x8 CZ.

"V Brdech budeme moci cvičit častěji, ušetříme finanční prostředky a přípravu zefektivníme. Jsem si vědom toho, že střelby vyvolají u obyvatel okolních obcí různé reakce, ale v dnešní době a zhoršené bezpečnostní situaci je žádoucí takto koncipovat přípravu jednotek. Celá Armáda ČR včetně dělostřeleckých jednotek musí být stoprocentně připravená, což bez plnohodnotného výcviku nelze zajistit," zdůrazňuje Cífka. Výcvik na simulátorech dělostřelci podle něj provádět nemohou, protože je u stávajících houfnic nemají k dispozici.

Střelba z děl bude prováděna maximálně o velikosti baterie, to znamená nejvýše z osmi děl. Při každých střelbách bude prostor uzavřen a na hlavních komunikacích vedoucích do výcvikového prostoru budou závory s kontrolou průjezdů.

Plán a rozpis střeleb dostávají dotčené obce do datových schránek a pluk vše zveřejňujeme na svých webových stránkách (13dp.army.cz). Veřejnost je tak plně a včas informována. V budoucnu budou zřízeny ještě další komunikační kanály, které budou aktualizovány společně s dotčenými subjekty. Aby byl dopad na místní obyvatele co nejmenší, budou se vojáci podle Cífky snažit výcvik omezit pouze na pracovní dny, a to od úterý do čtvrtka, na dobu od 9 do 22 hodin.

Zdroj: Armáda ČR
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na X

Další články z rubriky Zprávy

V celé Praze i Středočeském kraji budou všechny autobusové a trolejbusové zastávky na znamení

V celé Praze i Středočeském kraji bude od 29. června 2024 sjednocen charakter všech autobusových a trolejbusových zastávek PID. Pro výstup v každé zastávce bude potřeba stisknout dostatečně včas tlačítko ve voze. Pro nástup postačí stát na zastávce ...

Uranový důl Bytíz na Příbramsku se dočká kompletní rekonstrukce

Náročná obnova a rekonstrukce areálu započala již v roce 2018, do této chvíle byla provedena řada dílčích kroků, jako například oprava střech a elektr ...

Středočeši stárnou, počet seniorů v regionu se během tří dekád navýší o polovinu

Středočeský kraj reaguje na zvyšující se počet obyvatel a také na stárnutí obyvatelstva. V místech s největší poptávkou po lůžkách v domovech pro seni ...

Nové štítky na přejezdech posílí bezpečnost a pomohou v lepší identifikaci místa

Správa železnic začíná používat nové reflexní štítky s čísly přejezdů, které jsou lépe viditelné. V rámci pilotního projektu jimi osadí více než dvě d ...

Od neděle 9. června 2024 dojde k letním změnám jízdních řádů regionálních vlaků ČD

V neděli 9. června vstoupí v platnost pravidelná letní změna vlakových jízdních řádů. Ve většině regionů dojde jen k dílčím změnám, které zlepší nabíd ...

Čtvrtek 20.6.2024
Středočeský kraj
Další regiony »


Nastavení cookies | GDPR | O nás, kontakty | Přidat firmu | O regionu | Nabídka našich služeb | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2024 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS InfoDnes