PříbramDnes.cz
PříbramDnes.cz » Zpravodajství » Ekonomika, podnikání

Škoda Auto se navzdory pandemii koronaviru ohlíží za úspěšným rokem 2020

24.03.2021
Mladá Boleslav, 24. března 2021 - Navzdory pandemii koronaviru se společnost ŠKODA AUTO ohlíží za úspěšným rokem 2020. Už posedmé za sebou automobilka dodala svým zákazníkům na celém světě více než jeden milion vozů. Navíc modernizovala své modelové portfolio novou generací modelu OCTAVIA a zároveň jej rozšířila o model ENYAQ iV. Vedle Indie převzala značka ŠKODA v rámci koncernu Volkswagen odpovědnost také za regiony Ruska a Severní Afriky. S komplexním programem budoucnosti NEXT LEVEL ŠKODA se česká automobilka zaměřuje na rozšiřování modelového portfolia směrem k dostupnějším segmentům, dále na vstup na nové trhy za účelem dalšího růstu a v neposlední řadě docílení pokroku v tématech udržitelného rozvoje a diverzity.
Závod v Mladé Boleslavi | Foto: Škoda Auto
ŠKODA pokračuje i v letošním roce v modelové ofenzívě, počínaje novou generací modelu FABIA přes model ENYAQ iV ve verzi kupé až po facelifty bestsellerů v segmentu SUV KODIAQ a KAROQ. Do Číny přichází zcela nová OCTAVIA PRO, v Indii byl představen model KUSHAQ.

Předseda představenstva společnosti ŠKODA AUTO Thomas Schäfer vysvětluje: "ŠKODA AUTO se ohlíží za úspěšným a zároveň náročným rokem. S odpovědností za regiony Ruska a Severní Afriky jsme vedle Indie od koncernu Volkswagen převzali další úkoly. Příští generaci modelu SUPERB budeme vyvíjet společně s modelem Volkswagen Passat v Mladé Boleslavi, vyrábět se budou od roku 2023 v koncernovém závodě Bratislava. Díky tomu se v našem závodě v Kvasinách uvolní kapacity pro více než 150 000 vozů značky ŠKODA. Tyto kapacity v ČR využijeme na zvýšení výroby našich oblíbených modelů SUV a následníka modelu FABIA COMBI. Současně s komplexním programem budoucnosti NEXT LEVEL ŠKODA vytvoříme základ k tomu, abychom společnost úspěšně provedli příští dekádou. Naším cílem je, aby značka ŠKODA a celá Česká republika, jakožto centrum automobilového průmyslu, z procesu hluboké transformace vyšly posíleny. Proto bychom byli rádi, aby v budoucnu byla gigatovárna na baterie také v České republice."

Martin Jahn, člen představenstva za oblast prodeje a marketingu, říká: "Více než milion vozů, dodaných zákazníkům na celém světě, představuje s ohledem na dopady pandemie koronaviru pro značku ŠKODA velký úspěch. Děkuji celému týmu oblasti prodeje, importérům a dealerům, kteří pro to v uplynulém roce udělali maximum. Děkuji také zákazníkům za jejich důvěru. S uvedením nového modelu ENYAQ iV a novou generací modelu FABIA, s modelem ENYAQ iV ve verzi kupé a s oběma přepracovanými bestsellery ze segmentu SUV, modely KODIAQ a KAROQ, máme pro letošní rok připravenu celou řadu produktových novinek. V Číně uvedeme na trh zcela nový model OCTAVIA PRO, který je přizpůsoben potřebám našich čínských zákazníků. Na indickém trhu jsme představili nový kompaktní model KUSHAQ."

Zákazníkům byl dodán více než jeden milion vozů, tržní podíl v Evropě se zvýšil
Navzdory náročným rámcovým podmínkám se ŠKODA AUTO v uplynulém roce dokázala prosadit: Automobilka dodala zákazníkům na celém světě 1 004 800 vozů a již posedmé v řadě tak překročila hranici jednoho milionu vozů. Nejprodávanějším modelem byla i nadále ŠKODA OCTAVIA s 257 400 dodanými vozy. SUV modely KAROQ, KODIAQ a KAMIQ představovaly s celkem 397 300 vozy více než třetinu celosvětových dodávek značky. V Evropě (EU 27+4) zvýšila česká automobilka svůj tržní podíl o 0,5 procentního bodu na 5,4 procenta.

Modelové novinky roku 2020: Nová generace modelu OCTAVIA a ENYAQ iV
V uplynulém roce úspěšně vstoupila na trhy nová generace modelu OCTAVIA. Modelová řada je pestřejší než kdykoli předtím: nabídka bestselleru značky zahrnuje verzi liftback a kombi, pohon předních nebo všech kol, benzinové i naftové motory, pohon na zemní plyn, s mild-hybridní technologií nebo plug-in hybridním pohonem. Portfolio řady OCTAVIA pak rozšiřují sportovní modely RS a RS iV.

Koncem listopadu začala v Mladé Boleslavi sériová výroby modelu ŠKODA ENYAQ iV s čistě bateriovým elektrickým pohonem. Jedná se o první model značky ŠKODA na bázi modulární elektrifikované platformy MEB koncernu Volkswagen. Automobilka na tento model přijala už více než 20 000 objednávek.

ŠKODA AUTO vítá úvahy o gigatovárně v České republice
Už více než rok vyrábí ŠKODA AUTO v závodě v Mladé Boleslavi vysokonapěťové baterie, které se montují do modelů SUPERB iV, OCTAVIA iV, OCTAVIA RS iV i dalších plug-in hybridních vozů značek Volkswagen, Audi a Seat. Rozšíření zelené energie a celostátní dobíjecí infrastruktury bude rozhodující pro průlom elektromobility na domácím českém trhu. ŠKODA AUTO zvažuje všechny možnosti spolupráce a projekty na podporu dalšího rozvoje elektromobility v České republice. Automobilka rovněž vítá úvahy o možné výstavbě gigatovárny, s cílem dále posílit Českou republiku jakožto centrum automobilového průmyslu a zároveň zajistit její budoucí konkurenceschopnost.

Dodatečné výrobní kapacity jako základ dalšího růstu
Koncem uplynulého roku přijala automobilka rozsáhlá strategická rozhodnutí, aby nadále úspěšně pokračovala v růstovém kurzu. Příští generace modelu ŠKODA SUPERB se bude od roku 2023 vyvíjet společně s modelem Volkswagen Passat v Mladé Boleslavi a vyrábět se bude v bratislavském závodě koncernu Volkswagen. Tím se v závodě ŠKODA Kvasiny uvolní kapacity pro výrobu více než 150 000 vozů. V ČR budou využity na zvýšení objemu výroby oblíbených SUV modelů a také pro následníka modelu FABIA COMBI. Bylo rovněž rozhodnuto o tom, že výroba modelu KODIAQ zůstává v závodě Kvasiny.

Další odpovědnost za koncern v Rusku a Severní Africe, první model v rámci projektu INDIA 2.0
Značka ŠKODA převzala v rámci koncernu Volkswagen ještě větší odpovědnost a angažuje se tak na dalších růstových trzích. Po Indii převzala ŠKODA AUTO odpovědnost také za Rusko včetně států SNS, a za severní Afriku zahrnující Egypt, Alžírsko, Maroko a Tunisko. Aktuálně společnost prověřuje, jak co nejlépe využít potenciálu těchto zemí.

V roce 2018 převzala ŠKODA AUTO v Indii poprvé celokoncernovou odpovědnost za vývoj lokální platformy a za veškeré koncernové aktivity v jednom ze světových regionů. V rámci světové premiéry modelu KUSHAQ v březnu 2021 zahájila automobilka novou éru na indickém trhu. Toto kompaktní SUV je prvním sériovým modelem české automobilky, který vychází z verze MQB-A0 platformy MQB, kterou společnost ŠKODA AUTO speciálně upravila pro indický trh. Prodej nového modelu bude zahájen v létě.

NEXT LEVEL ŠKODA: Program budoucnosti pro příští dekádu se třemi jasnými prioritami
S programem budoucnosti NEXT LEVEL ŠKODA se automobilka zaměřuje na tři priority: Za prvé na rozšiřování portfolia modelů směrem k dostupnějším variantám. Cílem je doplnit každou stávající modelovou řadu o vstupní variantu za účelem oslovit ještě větší skupinu zákazníků. Současně si automobilka zachová výrobu modelů, jako je následník vozu FABIA COMBI. Za druhé jde o vstup na nové trhy s cílem dalšího růstu ve velkoobjemovém segmentu. Vedle Ruska a Severní Afriky automobilka prověřuje možnosti i v regionu ASEAN. Třetí prioritou je docílit konkrétního pokroku u témat udržitelného rozvoje a diverzity. V rámci strategie GreenFuture se automobilka zavázala v letech 2015 až 2025 snížit své kumulované flotilové emise CO2 o 30 %. Závod ve Vrchlabí je již od konce roku 2020 prvním výrobním závodem společnosti ŠKODA AUTO s neutrální uhlíkovou bilancí.

Investice ve výši přibližně 2,5 miliardy eur do technologií budoucnosti v příštích pěti letech
Automobilka v příštích pěti letech investuje přibližně 2,5 miliardy eur do technologií budoucnosti: zhruba 1,4 miliardy eur bude vynaloženo do dalšího rozšiřování elektromobility, 650 miliony eur podpoří ŠKODA AUTO své aktivity v oblasti digitalizace a zhruba 350 milionů eur bude investováno do závodů a výrobních zařízení, aby mohla automobilka i nadále ziskově růst.

Do ochrany zdraví byla investována více než jedna miliarda korun, očkovací centra jsou připravena
Od jara 2020 podporuje ŠKODA AUTO v rámci různých projektů organizace a instituce, které se snaží o potlačení pandemie covid-19 v České republice. Za účelem koordinace pomoci zahájila automobilka iniciativu #SKODAAUTOpomaha. ŠKODA AUTO mimo jiné věnovala 100 vozů OCTAVIA v celkové hodnotě kolem 85 milionů korun zdravotnickým a sociálním zařízením. Do opatření na ochranu zdraví zaměstnanců už investovala více než miliardu korun (38 milionů eur). Automobilka zároveň před několika týdny zajistila vlastní očkovací centra, aby rychle a bezplatně naočkovala zaměstnance svých českých výrobních závodů, jakmile budou vakcíny k dispozici.

V roce 2021 oslaví ŠKODA AUTO třicáté výročí vstupu do koncernu Volkswagen
Už 30 let je společnost ŠKODA AUTO součástí koncernu Volkswagen. Tehdejší ministr průmyslu České republiky
Jan Vrba a bývalý předseda představenstva koncernu Volkswagen Carl Hahn podepsali smlouvu dne 28. března 1991. Tím byla zahájena úspěšná evropská historie. Od spojení s koncernem Volkswagen vzrostly dodávky automobilů značky ŠKODA na šestinásobek, automobilka je dnes aktivní na více než 100 trzích po celém světě a vedle českých závodů vyrábí také v Číně, Rusku, na Slovensku, v Indii a na Ukrajině. Společnost ŠKODA AUTO je největší soukromá společnost v České republice a na exportu země se podílí 9 %.

Zdroj: Škoda AUTO
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na X

Další články z rubriky Ekonomika, podnikání

ČEZ Distribuce letos investuje do sítí rekordních 18,6 miliardy korun

Společnost ČEZ Distribuce letos investuje do své distribuční soustavy rekordních 18,6 miliard korun. Pro rychlejší připojení zákaznických požadavků zejména v oblasti obnovitelných zdrojů, především fotovoltaických elektráren, investují energetici ...

Nejlepší způsob, jak zajistit bezpečnost práce, je účinná prevence. Ústav bezpečnosti práce zahájil kampaň pro zaměstnavatele

Výzkumný ústav bezpečnosti práce pod záštitou MPSV vyhlásil kampaň nazvanou "Chcete-li ušetřit, vsaďte na správné přidělení osobních ochranných pracov ...

ČSÚ: Podíl licencovaných patentů je v Česku stále nízký

Celkový počet licencí na ochranu průmyslového vlastnictví dosáhl v minulém roce 890, nejvíce z nich připadlo na patenty. Firmy, vysoké školy a veřejné ...

Od 1. ledna ČEZ Prodej výrazně zlevní domácnostem nefixované produkty. U elektřiny o více než 20 %

ČEZ Prodej přichází s dalším zlevněním ceníků. Od 1. ledna zlevní téměř dvěma milionům zákazníků z řad domácností nefixované ceníky elektřiny a plynu. ...

Česká ekonomika balancuje na hraně, hrubý domácí produkt v 1. čtvrtletí stagnoval

Hrubý domácí produkt v 1. čtvrtletí stagnoval. Pokračoval reálný propad spotřeby domácností a nižší byla i tvorba zásob. Na druhé straně sílila zahran ...

Pátek 12.7.2024
Středočeský kraj
Další regiony »


Nastavení cookies | GDPR | O nás, kontakty | Přidat firmu | O regionu | Nabídka našich služeb | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2024 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS InfoDnes