PříbramDnes.cz
PříbramDnes.cz » Tipy na výlet » Detail

Podbrdské muzeum

Sdílet na Facebooku Sdílet na Google+ Sdílet na Twitteru

Muzeum nalezneme v historickém jádru města v areálu továrního komplexu Agrostroj. V místech, kde dnes stojí, býval podle písemných zpráv před více než 630 lety mlýn, nazývaný Podbranský. Hlavní expozice je umístěna v dvoupatrové budově, navazující na tovární halu, ve které se nachází galerie.

Přízemí Podbrdského muzea představuje návštěvníkům rod pánů z Rožmitála. Instalace mapuje historii rodu, jehož kořeny sahají až do 12. století, a seznamuje nás s osudy jeho nejslavnějších příslušníků.

V prvním patře vás provedeme historií města, nerozlučně spjatou s překrásnou brdskou krajinou a její neporušenou přírodou, která odpradávna poskytovala zdejším lidem suroviny a obživu.
V expozici nechybí ani galerie osobností - těch slavných, kteří se zde narodili, i těch, kteří zde alespoň část života působili.

Za zhlédnutí stojí i unikátní model pražské katedrály sv. Víta vyrobený ze slámy či sbírka městských znaků a rodových erbů, čítající přes 300 kusů.

Poslední patro je věnováno osobnosti Jakuba Jana Ryby. Expozice Vás seznámí s neobyčejným životním příběhem a tragickým osudem kantora a hudebního skladatele, jehož jméno je nerozlučně spjato s Rožmitálem.

Kromě hlavní expozice mohou zájemci navštívit galerii v přízemí s ochozem, kde se každý měsíc koná nová výstava.
Další lákavou nabídkou muzea je prohlídka sbírky historických automobilů, převážně značky "Aero", umístěné ve třech rozlehlých halách.
Součást muzea tvoří i dětské hřiště, kde se připravuje interaktivní venkovní učebna.

Otevírací doba:
březen - květen / úterý - neděle * 09:00-12:00 ** 13:00-16:00
červen - září / úterý - neděle * 09:00-12:00 ** 13:00-17:00
říjen - prosinec / 1.10.-15.12.pondělí zavřeno // úterý - neděle * 09:00-12:00 ** 13:00-16:00
Období Vánoc: pouze předem ohlášené návštěvy!

Samozřejmostí je bezbariérový přístup do všech částí komplexu a expozic.

Fotogalerie:

Mapa:

Příbram a okolí - další tipy na výlet


Adventure Golf Milín

Pojďte si zahrát na nové hřiště v Milíně u Příbrami! Je zde pro Vás připraveno 18 jamek s překážkami různé obtížnosti.

Další info »

Památník Karla Čapka

Muzeum věnované životu a dílu spisovatele Karla Čapka a jeho ženy, herečky Olgy Scheinpflugové sídlí v bývalém letním sídle Karla Čapka ve Staré Huti na Příbramsku. Podle blízkého rybníka je areál nazýván také Strž. Spisovatel zde pobýval v letech 1935 - 1938. Empírový starý dům s jedním patrem se nachází v historickém areálu, kde byla v 19. století zpracovávána železná ruda.

Další info »

Zámek Vysoká u Příbrami (Muzeum)

Novorenesanční zámeček se nachází ve vsi Vysoká u Příbrami ve Středočeském kraji. Budovu nechal postavit Dvořákův švagr Václav Robert Kounic. Byla dokončena spolu s okolním anglickým parkem podle projektu architekta Čeňka Gregora roku 1878. V této malebné zalesněné krajině nedaleko Brd, našel na více než dvacet let svůj druhý domov jeden z největších géniů české hudby Antonín Dvořák (1841 -1904).

Další info »

Zámek Březnice

Zámek Březnice se nachází ve městě Březnice v okrese Příbram. Vznikl jako gotická tvrz ve 13. století za vlády krále Václava I., která byla v průběhu 16.-17. století přestavěna na renesanční zámek Jiřím Lokšanem z Lokšan. Zámek byl v 16. století přestavěn do z větší části zachované renesanční podoby a v baroku ještě rozšířen. Pozdně renesanční kaple byla dokončena v roce 1632.

Další info »

Zámek Dobříš

Rokokový zámek s výraznou fasádou pochází z let 1745-1765, a nachází se ve středočeském městě Dobříš. Na rozlehlou trojkřídlou patrovou budovu s mansardovými střechami navazuje udržovaný francouzský park. Nalezente zde ukázku rokokové zahradní architektury s řadou soch od Ignáce Františka Platzera. Až do 2. světové války jej vlastnil šlechtický rod Colloredo-Mansfeldů.

Další info »

Zámeček-Ernestinum

Zámeček-Ernestinum - původně tvrz z 14. století, později arcibiskupská rezidence, je jednou z historicky nejvýznamnějších staveb v Příbrami. Skvostně se tyčí několik desítek metrů od náměstí T. G. Masaryka. Tato významná dominanta Příbrami se podle zakladatele nazývala Ernestinum, později Marienburg, dlouhá léta byl zažitý název Zámeček a před několika lety se město vrátilo k původnímu pojmenování.

Další info »
Čtvrtek 25.4.2019
Středočeský kraj
Další regiony »


Copyright © 1/2009-2019 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS
Tento web používá cookies, jeho dalším používáním s touto skutečností souhlasíte. Další informace najdete zde.