PříbramDnes.cz
PříbramDnes.cz » Tipy na výlet » Detail

Zámeček-Ernestinum

Sdílet na Facebooku Sdílet na Google+ Sdílet na Twitteru

Foto: Zámeček Ernestinum (původně arcibiskupský hrad ze 14. stol.) od MZVP165 Vlastní dílo. Licencováno pod CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons.

Zámeček-Ernestinum - původně tvrz z 14. století, později arcibiskupská rezidence, je jednou z historicky nejvýznamnějších staveb v Příbrami. Skvostně se tyčí několik desítek metrů od náměstí T. G. Masaryka. Tato významná dominanta Příbrami se podle zakladatele nazývala Ernestinum, později Marienburg, dlouhá léta byl zažitý název Zámeček a před několika lety se město vrátilo k původnímu pojmenování.

Stavba citelně utrpěla za husitských válek, dále v 16. století při nepokojích měšťanů namířených proti vrchnostenské správě, v době 30leté války a také mnoha nevhodnými stavebními úpravami.
Do dnešního dne se proto dochoval pouze na východní straně gotický arkýř kaple s žebrovou klenbou a ještě několik dalších prvků.

Dnes je příbramský hrad, pojmenovávaný Příbramany jako Zámeček, majetkem města Příbrami. Je sídlem galerie a Muzea III. odboje. V budově je umístěna také obřadní síň.
Od r.2000 svým názvem Ernestinum opět připomíná svého slavného zakladatele.

Poslední rok 20. století se zapsal do historie objektu další významnou událostí.
Město Příbram ve spolupráci s Uměleckoprůmyslovým museem v Praze otevřelo v Ernestinu stálou expozici, která je věnována jednomu z nejslavnějších příbramských rodáků - světově uznávanému fotografovi Františku Drtikolovi.

Mapa:Pondělí 20.8.2018
Středočeský kraj
Další regiony »


Copyright © 1/2009-2018 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS
Tento web používá cookies, jeho dalším používáním s touto skutečností souhlasíte. Další informace najdete zde.